News

Karadeniz’den Rumca Çığlık: Romeika Ölmesin

UNESCO tarafından tehlike altındaki diller listesine giren Romeika eğitimi veren Mehmet Günaydın, Romeika bilen her insanın ölmesiyle birlikte dilin de öldüğünü söyledi.
-  A  +

Anadolu ve Mezopotamya toprakları tarih boyuncu birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Bu medeniyetlerin dili ve kültürü bu toprakların her bir yerine yayıldı. Fakat ulus devletlerin ortaya çıkmasıyla farklılıklar da yok olmaya yüz tutuyor. Bunların başında ise konuşulan diller geliyor. Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü'nün (UNESCO) 21 Şubat Dünya Anadili Günü için 2009’da yayımladığı "Tehlike Altındaki Dünya Dilleri Atlası"na göre, Türkiye'de 15 dil yok olma tehlikesi altında. 
 
Bu dillerden birisi de Karadeniz bölgesinde konuşulan Romeika ya da bilinen adıyla Pontus Rumcası. 1923 Türkiye-Yunanistan nüfus mübâdelesine değin Sakarya ile Batum arasında yaşayan Rumlar tarafından konuşulan dil, günümüzde sadece Trabzon ve Rize'ye bağlı 70 civarında köyün yanı sıra, Yunanistan'a gönderilen Ortodoks Hıristiyan mübadillerin yaşadığı kentlerde konuşuluyor. UNESCO’nun araştırmalarına göre; Romeika sadece 780 bin kişi tarafından konuşulan “Kesinlikle tehlikede olan” diller arasında. 
 
Romeika’nın devam etmesi için çektiği videoları internete yükleyen Trabzon Tonyalı Mehmet Günaydın ile Romeika’nın geleceği üzerine konuştuk. 
 
TÜRKÇE'Yİ OKULDA ÖĞRENDİ
 
Tek bir amacının Romeika’nın yaşaması olduğunu dile getiren Günaydın, “Çünkü bu dil benim yöremin ana dilidir. Biz küçükken Rumca ile büyüdük, Türkçe'yi okullarda öğrendik. Ben annemin babamın bizimle konuştuğu, rahat anlaştığı dil niye yok olup gitsin diye düşündüm” dedi. İnternete daha önce de Romeika ile ilgili videolar yüklediğini belirten Günaydın, takipçilerinden gelen “dil öğrenmek istiyoruz” mesajları üzerine ders vermeye başladığını ifade etti. Bu videolar sonrası yeni insanlar ile tanıştığını aktaran Günaydın, gelen yorumların yüzde 99’unun olumlu yönde olduğunu kaydetti. İnsanların Romeika öğrenmeye ihtiyaç duyduklarını belirten Günaydın, kendisinin bildiği Tonya’da konuşulan Romeika’yı öğrettiğini dile getirdi.

[...]

Haberin devamı için: Mezopotamya Ajansı

http://mezopotamyaajansi27.com/tum-haberler/content/view/120619