News

Japonya'da Kürtçe Dersler: İlk Mezunlar Verildi, Yeni Döneme de İlgi Yoğun

Japonya’daki Tokyo Üniversitesi’nde geçtiğimiz yıl başlayan Kürtçe dersler bu yıl da devam edecek. Derslere ilgi yoğun. Kürtçenin ülkedeki diğer üniversitelerde de seçmeli ders olarak verilmesi için çalışmalar sürüyor.
-  A  +

Japonya’daki Tokyo Yabancı Diller Araştırma Üniversitesi’nde Nisan 2019’da başlayan Kürtçe seçmeli dersler ilk mezunlarını verdi.

İkinci yıl için Nisan ayında yeniden başlayacak olan derslere şimdiden yoğun ilgi var.

Japonya’daki Kürt Dili Bölümü Öğretim Üyesi Vakkas Çolak geçen bir yılı ve yeni başlayacak dönemi Yeni Yaşam’dan Neğşirvan Güner’a anlattı.

Tokyo Yabancı Diller Araştırması Üniversitesi’nde seçmeli olarak en çok tercih edilen dilin Kürtçe olduğunu söyleyen Çolak, ilginin artarak devam ettiğini belirtti.

Kürtçe’nin Soranice lehçesinde bir kitap çalışmalarının olduğunu aktaran Çolak, gelecekte bir dönem Soranice bir dönem de Kurmanci lehçelerinde derslerin olacağını ifade etti.

Çolak ayrıca Kürtçe derslerin Japonya’daki diğer üniversitelerde seçmeli ders olarak verilmesi için de çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Dört kitap projesi

Geçen süreç içerisinde dört tane kitap hazırlama projelerinin olduğunu söyleyen Çolak, bunlardan birinin Kürtçe-Japonca bir gezi rehberi olduğunu söyledi.

Kürtçe edebiyat antolojisini Japoncaya kazandıracaklarını da belirten Çolak, bir çalışmalarının ise Japoncadan Kürtçeye bir roman çevirisi olduğunu anlattı.

Çocuklara yönelik özellikle Kürtçeden Japoncaya, Japoncadan Kürtçeye hikaye çevirileri yapacaklarını da belirten Çolak, “Bir de burada doğan Kürt çocukları için kurs çalışmamız olacak” dedi.

[...]

Haberin devamı için: Gazete Karınca

https://gazetekarinca.com/2020/03/japonyada-kurtce-dersler-ilk-mezunlar-verildi-yeni-doneme-de-ilgi-yogun/