News

14 Mart Adıge Dili ve Yazım Günü Kutlu Olsun

İlk Çerkesçe kitap olan Çerkesçe Sözlük’ün 14 Mart 1853’te Bersey Wumar tarafından yazılmasının yıl dönümü, Dünya Çerkes Birliği tarafından 2003 yılı itibariyle Çerkes Dili ve Yazım Günü olarak kutlanıyor.
-  A  +

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu’ndan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “14 Mart Çerkes Dili ve Yazım Günü”ne ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada anadilin önemine vurgu yapılarak şu ifadelere yer verildi:

“Anadilinin sadece dil değil topluluk bilinci, hafıza ve halkın tarihi olduğu unutulmamalıdır. Anadili olmadan gelecekten söz edilemeyeceği gerçeği ile yaşam, varoluş ve devamlılık demek olan dillere sahip çıkılmalıdır. Türkiye’de iktidar süregelen bir gelenekle Çerkes halkı üzerinde çok yönlü ve kuvvetli bir asimilasyon politikası uygulamakta ve Çerkes halkının hak taleplerini görmezden gelmektedir.

"Bizler, Çerkes halkının;

*Çerkes kimliğinin ve kültürünün yaşatılmasının önündeki engellerin ortadan kaldırılması,

*Anadilinde eğitim hakkının sağlanması, üniversitelerde akademik programların açılması,

*Çerkesçe TV ve radyo yayın hakkının sağlanması,

*Çerkes köylerine eski isimlerinin verilmesi,

*Çocuklara Çerkes dilinde isimlerin konulabilmesi haklı taleplerinin yanındayız.

Türkiye’nin çok dilli ve çok kültürlü toplum gerçeği dikkate alınarak anadilinde eğitim ve sağlık haklarının alınabilmesi için gerekli tüm düzenlenmeler yapılmalıdır. Anadillere vurulan zincirler parçalanmadıkça farklı kimlik, kültür ve inançlar üzerindeki baskılar da sona eremez.”

[...]

Haberin devamı için: Bianet

http://bianet.org/bianet/azinliklar/221382-14-mart-adige-dili-ve-yazim-gunu-kutlu-olsun