News

Azınlık Gazeteleri İçin Zorlu Dönem

Koronavirüs salgını nedeniyle oluşan şartlar, zaten kritik dengeler içinde yayınlanan azınlık gazetelerini ekonomik açıdan daha da zorlamaya başladı. Dağıtım sorunları ve ilanlarda düşüş, kısıtlı bir okur kitlesine hitap eden azınlık gazeteleri açısından gelir kaybı ve belirsizlik yaratıyor. Kimi on-line yayına geçti kimi de sayfa sayısını düşürmek zorunda kaldı. Belirtmek gerekir ki Agos da bu şartlarda sayfa sayısında küçük bir kısıntıya giderek yayınını sürdürmeye çalışıyor. Haftalık ve günlük yayınlanan gazetelerden Marmara, Apoyevmatini, Şalom ve Jamanak gazetelerinin yayın yönetmenleri ile gazetelerini hangi şartlarda yayınlayabildiklerini konuştuk.
-  A  +

“Nasıl devam edeceğimiz soru işareti”
Ari Haddeler- Marmara gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

“Korona virüs global salgını her sektör gibi basın sektörünü de vurdu. Biz de Marmara gazetesi olarak bundan payımızı aldık diyebilirim. Türkiye’de vaka sayısı artmaya başladığında ve ilk vefat haberi duyulduğunda oturup bir değerlendirme yaptık. Vefat eden o vatandaşımız maalesef gazetemizin ofisinin bulunduğu caddeye çok yakın, yaklaşık 50 metre mesafede bulunan, gazetemizin personelinin günlük ilaç ihtiyacını karşıladığı bir eczanenin sahibiydi. Bu vefat ile birlikte eczane personelinin de hastanede tedavi altına alınması, durumun ciddiyetini açık açık ortaya koyuyordu. Bu gelişmeler ışığında bir süre ofisimizi kapatıp, kağıt baskıya ara vererek online baskıyla yetinmeye karar verdik. Okurlarımızın mağduriyetini asgariye indirmek için de online içeriğimizi arttırdık, ve buna ilaveten gazetemizin PDF baskısını da okurlarımıza sunmaya başladık.  
Kuşkusuz bir gazeteyi günlük satıştan çekip ücretsiz olarak sadece online olarak internette sunmak maddi açıdan büyük bir fedakarlık gerektiriyor, ancak personelimizin sağlığı söz konusu olduğunda bunu göze almak zorunda olduğumuzu düşündük. Satıştaki kayıpların yanında elbette ilanların da yok denecek kadar azaldığını belirtmek gerekiyor. Kilise etkinlikleriyle birlikte her türlü sosyal etkinliklerin de iptal edilmiş olması ilanların da hemen hemen duracak kadar azalmasına neden oldu. Bu şartlarda aşağı yukarı sıfır gelirle bir iş kolunun ne kadar direnebileceği bir soru işaretidir. Birkaç hafta süreceğini düşündüğümüz süreç görünüşe göre çok daha fazla uzun sürecek, zaten zor şartlarda çalışan, varlığını sürdüren azınlık gazeteleri olarak buna ne kadar dayanabileceğimizi bilemiyoruz. Cemaatimizin sorumlu mevkilerinde bulunan yöneticilerimizin bu zor dönemde basınımızın da desteğe ihtiyacı olduğunu hatırlayarak ilan ve duyurularını facebook ve diğer sosyal medya kaynaklarında yayınlamakla yetinmek yerine, eskiden olduğu gibi gazetelerimizde de yayınlatmaları için çağrı yapmak istiyoruz.”

“Henüz çare bulabilmiş değiliz”
Mihail Vasiliadis- Apoyevmatini gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

“Sorunuzu bir iki paragraf ile cevaplamaya çalışarak şöyle diyebilirim: Gazetemizin birinci hedefi İstanbul'da kalakalmış olan yaklaşık 600 aileye ulaşabilmek. İkinci hedef ise bunu başarabilmek için elzem olan mali imkanı sağlayabilmek.
Birinci hedefe ulaşabilmek ancak gazetenin basılı versiyonu vasıtası ile mümkün oluyor, çünkü ‘hedef kitle’nin yaş ortalaması altmışın üstünde ve büyük kısmının dijital basın ile ilgisi yok. Dağıtım küçük bir grup tarafından gerçekleştirilmekte ve topladıkları para, gerçekten zor ve yorucu olan işlerinin karşılığı olarak, kendilerine kalmaktadır. Bu gazetelerin bir kısmını doğrudan doğruya kapıyı çalarak elden vermekte, bir kısmını ise -Rumların daha yoğun olduğu mahallelerde- bayilere bırakmaktadırlar. Böylece büyük zorluklarla bir denge sağlanmış durumdaydı.

[...]

Röportajın devamı için: Agos

http://www.agos.com.tr/tr/yazi/23925/azinlik-gazeteleri-icin-zorlu-donem