News

Rum, Yahudi Ve Ermenileri Hedef Gösteren Yayına Tepki: Her Tansiyon Yükseldiğinde İlk Feda Edilen Azınlık Toplumları Oluyor  

Albayrak Medya Grubu'na ait Gerçek Hayat dergisinin, hazırladığı Fethullah Gülen özel sayısında Rum, Ermeni ve Yahudi toplumlarının hedef alınması bu toplumların mensupları arasında tedirginlik yaratırken aynı zamanda tepkiye de neden oldu.
-  A  +

Melike Çapan - Albayrak Medya Grubu'na ait Gerçek Hayat dergisi, hazırladığı Fethullah Gülen özel sayısında Rum, Ermeni ve Yahudi toplumlarının temsilcilerini hedef gösterdi.

Geçen cumartesi günü sosyal medya hesabından özel sayısının bayilerde olacağını duyuran dergi, yine sosyal medya hesabından “FETÖ’nün kurucu üyeleri” başlığı altında bir şema paylaştı.

Şemada, İstanbul Rum Patriği I. Bartholomeos, eski Ermeni Patriği I. Şnorhk, Hahambaşı İshak Haleva ve Yahudi toplumundan bazı iş adamları yer aldı.

Dergi hazırladığı şemada bu isimlere “FETÖ’nün kurucu üyesi” olarak yer verirken Fethullah Gülen’in Türkiye’deki Yahudi ve Hristiyan toplumlar tarafından desteklendiğini ve ”FETÖ'nün bu şekilde geliştiğini" iddia etti.

Bu iddiaların üzerine Türkiye Yahudi Toplumu, İstanbul Rum Patrikhanesi ve Türkiye Ermenileri Patrikliği’nden art arda açıklamalar geldi.

Açıklamalarda öne çıkan ortak satırlar, muhtemel ırkçı saldırılara karşı duyulan endişe ve hükûmetin gerekli önlemleri alması olarak görüldü.

[...]

Haberin devamı için: Independent Türkçe

https://www.indyturk.com/node/178436/haber/rum-yahudi-ve-ermenileri-hedef-g%C3%B6steren-yay%C4%B1na-tepki-her-tansiyon-y%C3%BCkseldi%C4%9Finde