News

"Hemşinli Çocuklar Hemşince Masallarla Uykuya Dalacak"

Mahir Özkan, salgın döneminde evden çıkmayan çocuklar için 4 yaşındaki kızı Lusin Sultan'ın en sevdikleri arasında olan ve Mavibulut Yayınlarından çıkan "Aç Tırtıl"ı Hemşince okuyup bir video yapmaya karar verdi.
-  A  +

Ayşegül Özbek - Lusin Sultan'ın annesi Türkçe masal kitapları okuyor ona yatmadan önce. 11 Mayıs'ta 4. yaşını kutladı.

En sevdiklerinden biri de Eric Carle'nin "Aç Tırtıl" kitabı. Bir tırtılın, ağacın yaprağı üzerindeki yumurtasından başlayarak kelebek olmasına kadarki sürecin hikayesi anlatılan... 

Ancak Lusin Sultan'ın ikinci ana dili olan Hemşince'de yazılmış masal kitabı bulmak zor. Kendi aralarında hep Hemşince konuştukları babası Mahir Özkan da Türkçe kitapları doğaçlama bir şekilde Hemşince'ye çevirerek okumakta buluyor çareyi. 

Şu an iki dili de konuşuyor Lusin Sultan. Akşam yatmadan önce de annesi uyutacaksa Türkçe okuyor, babası uyutacaksa Hemşince'ye çeviriyor masalları.

Mahir Özkan, salgın döneminde de evden çıkmayan çocuklar için Lusin Sultan'ın en sevdikleri arasında olan ve Mavibulut Yayınlarından çıkan  "Aç Tırtıl"ı okuyup bir video yapmaya karar veriyor.

"Dilin yaşaması için..."

"Mavibulut'tan masalın da çevirisini yapan Fatih Erdoğan'a ulaştım, izin almak için. Fatih Bey olumlu yaklaştı ve 'Dilin yaşaması için yapıyorsunuz bunu, biz de katkı vermiş olalım' dedi. Fotoğrafların üzerine çevirilerini altyazılı koydum, üstüne de masalı okudum."

Youtube'ta paylaşılan videoya bir de not düşüyor: "Hemşinli çocukların Hemşince masallarla uykuya dalmasına katkılarından dolayı Mavibulut ve Fatih Erdoğan'a teşekkür ederiz."

[...]

Haberin devamı için: Bianet

http://bianet.org/bianet/yasam/224273-hemsinli-cocuklar-hemsince-masallarla-uykuya-dalacak